Nikdy není pozdě začít posilovat

Navzdory všem mýtům můžete svaly budovat v každém věku.
A vůbec to neznamená, že musíte s touhle aktivitou začít ve dvaceti. Rčení „nikdy není pozdě“ platí pro start posilování dvojnásob. Navzdory všem mýtům totiž můžete budovat svaly v každém věku.


Na co se můžete těšit, když vezmete činku po padesátce ?
Stejně jako mladší sportovci, i vy se budete v dohledné době těšit z výsledků v podobě nárustu síly a svalové hmoty. Asi pro vás nebude velkou novinkou, že množství svalové hmoty se s věkem přirozeně snižuje. A k úbytku dochází už po třicítce.
Zpočátku nejde o žádné velké ztráty, ale postupem času „mizí“ hmota rychleji. A ještě výraznější bývá úbytek síly. To se zejména v seniorském věku negativně podepíše na kvalitě života. Když člověk není soběstačný a dostatečně pohyblivý, logicky tím utrpí i jeho radost ze života. O důvod víc, proč negativné procesy provázející stárnutí co nejvíce zpomalit.


Lék na stárnutí se jmenuje posilovací trénink
Ikdyž jste v minulosti dost možná nebyli aktivními sportovci s pravidelným tréninkem začnete po padesátce, stále máte šanci dosáhnout velmi kvalitních výsledků. A ve hře nejsou jen svalové objemy a síla. Pravidelné cvičení totiž mimo jiné:
- zlepší celkovou koordinaci
- příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém
- posiluje imunitu
- snižuje krevní tlak atd.

Současně, pokud s aktivním sportem začínáte až v tomto věku, musíte zvážit, zda nejprve vše neprobrat se svým praktickým lékařem. Často narazíte na doporučení, že potřebujete souhlas s lékařem vždy. Ale pravdou je, že jestli se neléčíte s nějakým chronickým onemocněním (diabetes, hypertenze, nemoci srdce či ledvic) a nemáte závažné pohybové potíže, vašemu cvičení nejspíš nestojí nic v cestě. Ideálně k sobě ale potřebujete zkušeného průvodce.

 

S trenérem jde všechno líp
A to platí bez ohledu na všek. Jestli je to trochu možné, tak minimálně zpočátku požádejte o pomoc zkušeného trenéra, který dohlédne na provední cviků, sestaví vám trénink úměrně vaší výchozí formě a zasvětí vás do tajů posilovacího cvičení i na to navazujícího stravovacího režimu.

Pod dohledem trenéra máte zajištěny předpoklady kvalitního tréninku, současně se ale vyzbrojte trpělivostí. Přece jenom jsou začátky v tomto věku náročenější. Mladistvé nadšení a přebytek energie by měla zastoupit určitá moudrost a uváženost. Počítejte s tím, že tělo se nebude regenerovat tak rychle. I proto dává smysl začít třeba se dvěma tréninky týdně, abyste měli dostatek času na regeneraci. Ve váš prospěch nehraje ani hormonální hladina. Produkce testosteronu se snižuje, a ačkoliv ji budete schopni pravidelným stimulem (v podobě cvičení) navýšit, s určitým handicapem je třeba počítat.

 

Výživa a suplementace
Nejspíše vás bude zajímat, jestli má jídelníček sportovců nad padesát nějaká specifika. V podstatě stavíte na stejných základech jako vaši mladší kolegové. I vy potřebujete vědět, s jakým zhruba denním kalorickým příjmem počítat, pokud byste si měli udržet stávající váhu. Z tohoto čísla pak vycházíte - kdo chce budovat objemy, měl by se s kaloriemi dostat o něco výš, kdo potřebuje hubnout, ten mírně ubere. Konkrétní vzorce najdete bez větších problémů na internetu, ale vzhledem k tomu, že spolupráce s trenérem je za daných okolností prakticky nezbytná, postará se o stanovení kalorického příjmu a rozdělení podílu makroživin bechyby váš trenér.
    Počítejte s tím, že svaly váží víc než stejné množství tuku, ukazatel váhy tedy nemusí mít vždy dostatečnou výpovědní hodnotu a určitě dává smysl se vyfotit v plavkách na začátku a pak v pravidelných intervalech (např. každého prvního v měsíci). Fotky vám často ukážou mnohem lépe, jak jste na sobě zapracovali.